Program Festiwalu - Dzień 1

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 10:30

Europa wielu kryzysów

dr Monika Gabriela Bartoszewicz

Absolwentka International Security Studies na University of St Andrews (Szkocja). Interdyscyplinarne badania w obszarze bezpieczeństwa prowadziła w Szkocji, Anglii, Holandii, Danii, Kosowie oraz w Polsce. 

Festung Europa

Jean Monnet powiedział kiedyś, że Europa będzie wykuwana w kryzysach i będzie stanowić sumę rozwiązań przyjętych w ich trakcie. Obecnie kryzysów jest w niej tak wiele, że słowo to przestało robić na kimkolwiek wrażenie. Piszę się o nich dużo, jednak większość publikowanych analiz jest albo dość wąska i ogranicza się do wybranej płaszczyzny czy rodzaju zjawisk, albo też jest na tyle deskryptywna, że pomimo tego, iż jest w stanie przekazać, co dzieje się na kontynencie, nie potrafi wyjaśnić zachodzących procesów. Festung Europa stawia pytania o przyczyny oraz wyjaśnia, jak poszczególne elementy tego wielowątkowego kryzysu europejskiego mają się do siebie czy na siebie wzajemnie wpływają.

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 11:00

Jak Viktor Orban zaprogramował narodową tożsamość

dr Dominik Héjj

Doktor politologii, wykładowca akademicki, dziennikarz i analityk. Polak o węgierskich korzeniach. W 2014 roku założył portal kropka.hu oraz popularne konto na Twitterze, oba poświęcone węgierskiej polityce. Od tamtego czasu objaśnia jej zawiłości w polskich mediach.

Węgry na nowo

Dominik Héjj przeprowadza nas przez cały proces dojścia do władzy prawicy. Bierze na warsztat retorykę Orbána i jego sen o wielkich Węgrzech z całym sztafażem symbolicznych odniesień. Daje nam klucz do zrozumienia procesów, jakie zaszły na Węgrzech od 1998 roku, a przede wszystkim przygląda się temu, czy – a jeśli tak, to w jaki sposób – udało się władzy przeprogramować węgierskie społeczeństwo i tożsamość narodową.

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 11:30

Historia państwowości rosyjskiej

dr Michał Patryk Sadłowski

Doktor nauk prawnych, historyk ustroju i prawa. Ekspert ds. obszaru poradzieckiego. Związany z Zakładem Historii Administracji oraz Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej Wydziału Prawa i Administracji UW. Prezes Instytutu Prawa Wschodniego. Współpracownik „Układu Sił”

Między Mikołajem II a Leninem

Monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego. Ważną częścią narracji jest ukazanie działań i motywacji głównych bohaterów wydarzeń tego czasu, czyli polityków i działaczy państwowych.

Debata

Scena III

godz. 11:30

Infrastruktura i transport na obszarze Trójmorza

Dariusz Seliga

Prezesa Zarządu PKP CARGO CONNECT, spółki należącej do Grupy PKP CARGO. Od 2019 roku związany ze spółką PKP CARGO INTERNATIONAL a.s. (czeska spółka należąca do PKP CARGO S.A.) początkowo jako Członek Zarządu, a od 2021 roku jako Prezes Zarządu.

Mateusz Izydorek
vel Zydorek

 Dyrektor Zarządzający Klastra „Luxtorpeda 2.0”. Ukończył z wyróżnieniem Executive MBA (GFKM/UG/Porto Business School) oraz Informatykę (UKSW). Jest specjalistą ds. elektromobilności (UKSW) oraz procesów i systemów logistycznych (UG).

Benedykt Dzięcielski

Analityk i strateg związany z Instytutem Nowej Europy, zajmujący się tworzeniem analiz i strategii publicznych. Jest absolwentem międzynarodowego programu European Politics and Society prowadzonego przez Uniwersytet w Lejdzie w Holandii, praski Uniwersytet Karola w Czechach, barceloński Uniwersytet Pompeu Fabra w Hiszpanii oraz Uniwersytet Jagiellońskiego w Krakowie.

Rozmowa na temat transportu i infrastruktury, ze szczególnym uwzględnieniem transportu kolejowego na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie oraz połączeń infrastrukturalnych.

Partnerem debaty jest PKP Cargo.

Prowadzenie i moderacja: Jarosław Walkowicz

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 12:00

Cyberkonflikt - cyberwojna

Łukasz Olejnik

Niezależny badacz i konsultant cyberbezpieczeństwa i prywatności. Zajmuje się kwestiami technologii i polityki technologii. Były doradca cyberwojny w Międzynarodowym Komitecie Czerwonego Krzyża w Genewie. Fellow Genewskiej Akademii Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka. Publikuje na http://prywatnik.pl.

Filozofia cyberbezpieczeństwa

Technologia i cyfryzacja to wielkie dobro społeczne. To także ryzyka i zagrożenia, z których trzeba zdawać sobie sprawę. Cyberbezpieczeństwo to rzecz o bezpieczeństwie całego społeczeństwa. To dlatego warto uporządkować ten temat. Książka Filozofia Cyberbezpieczeństwa to niezbędny ekwipunek na dziś i jutro. Wyposaża w świadomość.

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 13:00

Reportaż z podzielonego Cypru

Thomas Orchowski

Dziennikarz radia TOK FM specjalizujący się w tematyce zagranicznej. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej” i „Tygodniku Powszechnym”. Autor książek reporterskich.

Wyspa trzech ojczyzn

Wyspa trzech ojczyzn to reporterska relacja z podzielonego Cypru. Thomas Orchowski wyjaśnia nam jego skomplikowaną historię, podążając śladem osobistych historii mieszkańców – od roku 1955 aż po czasy współczesne, które wciąż nie przynoszą rozwiązania i szans na zakończenie konfliktu.

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 13:00

Co wyróżnia chiński styl biznesu?

Radosław Pyffel

Prezes firmy konsultingowej Blue Dragon, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. polityki międzynarodowej i Azji. W latach 2016–2018 członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) w Pekinie. Był pełnomocnikiem zarządu PKP Cargo ds. rynków Jedwabnego Szlaku.

Biznes w Chinach

Książka  jest nie tylko kompendium praktycznej wiedzy o Państwie Środka i prowadzonym w nim biznesie, lecz także kroniką zmian ostatnich dekad i zapowiedzią przyszłości. Polecamy ją każdemu, kto prowadzi biznes w Chinach, planuje nawiązać współpracę z Chińczykami albo styka się z nimi w swojej pracy. Książka zainteresuje również wszystkich ciekawych świata, przede wszystkim pozaeuropejskiego – otwierającego zupełnie nowe możliwości i stawiającego nowe wyzwania.

Debata

Scena III

godz. 13:00

Polska myśl (geo)polityczna. Z przeszłości w przyszłość

Marek Stefan

Doktorant w Kolegium Nauk o Polityce i Administracji Szkoły Doktorskiej UWr. Zastępca redaktora naczelnego magazynu “Układ Sił”.

prof. Jarosław Macała

Historyk i politolog, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się polską myślą polityczną, problemy religii we współczesnym świecie oraz geopolityką.

dr Maciej Zakrzewski

Politolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk politycznych, naukowiec, nauczyciel akademicki, publicysta.

Rozmowa na temat polskiej myśli politycznej, geopolitycznej i strategicznej.

Debata inspirowana cyklem “Historia polskiej myśli geopolitycznej”, autorstwa Marka Stefana, który ukazuje się w magazynie “Układ Sił”.

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 14:30

Rosyjska kultura strategiczna

Marek Budzisz

Historyk, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce Rosji i postsowieckiego Wschodu. Były doradca ministra Szefa Kancelarii URM oraz ministra finansów. Współpracownik Strategy&Future i magazynu „Układ Sił”.

Wszystko jest wojną

Co decyduje o konkretnych posunięciach władz Federacji Rosyjskiej w polityce wewnętrznej i międzynarodowej? Aby zrozumieć kulisy wielkich wydarzeń musimy poddać analizie kulturę̨ strategiczną Rosji, tworzącą̨ kościec kluczowych decyzji podejmowanych przez elity tego kraju. Przyjrzymy się wielkiej strategii państwowej, procesom o krótkotrwałym charakterze, jak i wykraczającym poza horyzont dziesięcioleci.

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 14:30

Chiny ery Xi Jinpinga

prof. Bogdan Góralczyk

Politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Profesor Centrum Europejskiego UW. Były ambasador RP w Królestwie Tajlandii, Republice Filipin i Związku Myanmar (d. Birma). Wcześniej przebywał na placówce dyplomatycznej na Węgrzech. Był też szefem Gabinetu ministra Spraw Zagranicznych RP.

Nowy Długi Marsz

Książka stanowi podsumowanie wiedzy autora na temat Chin, a także analizę i ocenę niezwykle dynamicznie zmieniającej się w ostatnich kilku latach rzeczywistości (w samych Chinach oraz – przede wszystkim globalnie, również w kontekście wyzwań związanych z pandemią COVID-19). Nie brak w niej także prognoz i otwartych pytań o przyszłość, nie tylko Chin, ale i globalnych relacji na poziomie światowym.

Gość specjalny

Scena III

godz. 14:30

Chiński plan dominacji nad światem

Albert Świdziński

Dyrektor analiz w Strategy&Future. Absolwent Collegium Civitas i Uniwersytetu Warszawskiego. Był koordynatorem Programu Gier Wojennych i Symulacji oraz Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Obronności Fundacji Kazimierza Pułaskiego.

Robert Spalding

Generał brygady Amerykańskich Sił Powietrznych, który przeszedł w stan spoczynku, przepracowawszy ponad dwadzieścia pięć lat. Pełnił funkcję głównego stratega do spraw Chin przy przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. 

Wojna bez zasad

W 1999 roku dwaj pułkownicy Chińskiej Armii Ludowo Wyzwoleńczej: Qiao Liang i Wang Xiangsui napisali podręcznik pt. Nieograniczone działania wojenne , który stał się podstawą kształcenia kadr dowódczych w Chinach. Podręcznik punkt po punkcie ujawnia przyszłym oficerom, jak Państwo Środka zamierza zdominować Zachód za pomocą długoterminowej strategii obejmującej sabotaż korporacyjny, wojnę cybernetyczną, i dyplomację. Strategia zakłada łamanie międzynarodowego prawa handlowego i prawa własności intelektualnej oraz wyrachowane nadużywanie światowego systemu finansowego.

Robert Spalding obecny będzie w trybie on-line.

Debata

Scena III

godz. 16:00

Przyszłość Chin - kolejna dekada

prof. Łukasz Gacek

Profesor w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik Zakładu Chin. Politolog i kulturoznawca. 

prof. Bogdan Góralczyk

Politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Profesor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

dr Krzysztof Iwanek

Indolog i historyk, kierownik Ośrodka Badań Azji w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem ASzWoj w Warszawie

Radosław Pyffel

Prezes firmy konsultingowej Blue Dragon, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. polityki międzynarodowej i Azji.

Debata na temat przyszłości Państwa Środka. Poruszany będzie:

  • kontekst wewnętrzny, związany z przemianami systemu politycznego, kreowanego przez przewodniczącego ChRL,
  • zewnętrzny, związany z przemianami międzynarodowymi, w kontekście m.in. wojny Rosji na Ukrainie, wojny handlowej i technologicznej między Chinami i Stanami Zjednoczonymi.
  • Przyjrzymy się również relacjom Chin z państwami regionu: Japonią, Koreą Południową czy Indiami.

 

Prowadzenie i moderacja: Jaśmina Nowak

Debata

Scena III

godz. 18:00

Polityka wschodnia, czyli jaka?

prof. Hieronim Grala

Historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata. Od 2013 wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. 

prof. Agnieszka Legucka

Analityczka PISM ds. Rosji w programie Europa Wschodnia. Zajmuje się polityką zagraniczną i wewnętrzną Rosji.

dr Jakub Olchowski

Pracownik Zakładu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Debata urodzinowa podcastu „Podróż bez Paszportu.”

Prowadzenie i moderacja: Mateusz Grzeszczuk

Gość specjalny

Scena III

godz. 20:00

Polska - mocarstwo nad Wisłą?

dr Jacek Bartosiak

Ekspert ds. geopolityki i geostrategii, założyciel i właściciel Strategy & Future.

dr George Friedman

Amerykański politolog, założyciel agencji Stratfor oraz think tanku Geopolitical Futures.

Rozmowa na temat książki George’a Friedmana „Następne 100 lat”. Krytyczne spojrzenie na tezy zawarte w książce, w której autor prognozuje jak wyglądać będzie układ sił do 2050 roku. Przewiduje, że wiek XXI będzie czasem wzrostu pozycji Stanów Zjednoczonych, osłabienia Rosji, Niemiec i Chin i pojawienia się nowych potęg – Turcji, Japonii, Meksyku i… Polski, jako jednego z czołowych europejskich mocarstw, które zyska na klęsce i rozpadzie Rosji.

dr George Friedman obecny będzie w trybie on-line

Wymień się doświadczeniem z uczestnikami festiwalu

Weź udział w wydarzeniu!

19-20.11.2022

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy SA
ul. Bracka 25
00-021 Warszawa

Kontakt

+48 883 950 108

festiwal@ukladsil.pl

Organizatorzy

Partner główny

Partnerzy

Patroni medialni

Logo_Ministerstwa_Kultury_i_Dziedzictwa_Narodowego.svg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego