Program Festiwalu - Dzień 2

Debata

Scena III

godz. 10:00

Geopolityka i mistrzostwa świata

dr Witold Repetowicz

Dziennikarz, prawnik, analityk specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej. Były korespondent PAP. Autor Defence24 oraz magazynu „Układ Sił”.

Michał Banasiak

Specjalizuje się w relacjach sportu i polityki. Autor analiz, komentarzy i wywiadów z zakresu dyplomacji sportowej i polityki międzynarodowej dla Instytutu Nowej Europy, „Wprost”, „Forbesa” i TVN24. Absolwent stosunków międzynarodowych oraz studiów wschodnich na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Mieszko Rajkiewicz

Doktorant na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Nowej Europy. Specjalista z zakresu upolitycznienia i globalizacji sportu.

Katar. Geopolityka i mistrzostwa świata

Katar jest jednocześnie pierwszym muzułmańskim i położonym na Bliskim Wschodzie krajem, który zorganizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej. Szacuje się, że w trakcie tego wydarzenia dwumilionowe państwo odwiedzi od 1,2 do 1,5 miliona kibiców, a do połowy sierpnia 2022 sprzedanych zostało 2,45 mln biletów na turniejowe mecze.

Celem opracowania jest przybliżenie polskim czytelnikom międzynarodowej pozycji Kataru poprzez analizę jego polityki zagranicznej i wykorzystywania sportu na jej potrzeby. Dlatego też autorzy starają się odpowiedzieć na szereg pytań, które stawiają sobie nie tylko fani sportu, ale także politycy i osoby zainteresowane geopolityką.

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 10:30

Ameryka. Dom podzielony

Andrzej Kohut

Amerykanista, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, specjalista ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Ameryka. Dom podzielony

Utrwalany przez lata wizerunek Stanów Zjednoczonych jako wzoru do naśladowania dla innych państw kruszy się w zastraszającym tempie. Co się zza niego wyłania? Atak zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol po przegranych wyborach, spiskowe teorie spod znaku QAnon, gospodarcza zapaść w pasie rdzy, kulturowe wojny: o aborcję, o klimat, o dostęp do broni. Systemowy rasizm nadal ma się tu dobrze, a ze względu na narastający konflikt i rywalizację technologiczną z Chinami ofiarami prześladowań stają się również osoby pochodzenia azjatyckiego. Dzisiejsza Ameryka to dom podzielony kryzysami – które radykalizują już i tak spolaryzowane społeczeństwo.

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 10:30

Islamska Republika Iranu

dr Robert Czulda

Adiunkt w Katedrze Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Łódzkiego, profesor wizytujący m.in. na Tajwanie, w Indonezji, Iranie oraz Turcji. Współpracownik magazynu „Układ Sił”.

Polityka bezpieczeństwa Iranu - wymiar wewnętrzny i zewnętrzny

Publikacja ma charakter pionierski. Na polskim rynku wydawniczym istnieją książki dotyczące polityki, ustroju oraz sił zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu, jednak żadna z nich nie zawiera tak kompletnej i pogłębionej analizy tematu polityki bezpieczeństwa reżimu irańskiego. Monografia ta jest pod tym względem innowacyjna i atrakcyjna dla osób zainteresowanych współczesną polityką i sytuacją samego Iranu.

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 11:30

Świat dziś i za 10 lat

Krzysztof Wojczal

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, a także analityk i ekspert ds. bezpieczeństwa, geopolityki i sytuacji międzynarodowej.

Trzecia Dekada

Książka ta, to napisane przystępnym językiem prawdziwe kompendium wiedzy dotyczącej 35 państw (w tym Polski) oraz 7 regionów. Opisane zostały największe atuty oraz słabości poszczególnych krajów oraz relacje między nimi. Czytelnik otrzymuje sporą dawkę konkretnej wiedzy, na podstawie której może wyciągnąć własne wnioski i porównać je z wnioskami oraz prognozami autora.

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 11:30

Wojna i pokój w Iraku

dr Witold Repetowicz

Dziennikarz, prawnik, analityk specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej. Były korespondent PAP. Autor magazynu „Układ Sił”.

Allah Akbar

Allah Akbar to nie tylko opowieść o ostatnich etapach kampanii odbijania Mosulu, lecz także próba zmierzenia się z fałszywym obrazem Iraku – państwa, zdaniem Zachodu, sztucznego i skazanego na wojnę, gdzie na każdym rogu czai się terrorysta, szyici i sunnici skaczą sobie do gardeł, a między zniszczonymi budynkami przejeżdżają pancerne wozy stacjonujących wojsk.

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 11:30

Wiele historii Kaliningradu

Paulina Siegień

Etnografka, rosjoznawczyni i filolożka rosyjska. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. 

Miasto Bajka

Autorka opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne. Duch przeszłości nie znika. Tylko czy jest to dobry duch Kanta z jego ideą wiecznego pokoju, czy ponury i złowieszczy Smętek? 

Gość specjalny

Scena III

godz. 11:30

Jak myśleć strategicznie?

dr Tomasz Deptuch

Ekspert ds. międzynarodowych. Zastępca redaktora naczelnego magazynu “Układ Sił”.

prof. Hugh White

Profesor studiów strategicznych w Centrum Studiów Strategicznych i Obrony Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze, wieloletni analityk obrony i wywiadu oraz autor prac na temat strategii wojskowej i stosunków międzynarodowych.

Samodzielność Strategiczna. Jak bronić Australii

Autor na chłodno, z żelazną logiką, rozpatruje możliwe kierunki rozwoju wydarzeń, koncentrując się na najtrudniejszym, ale też najbardziej – w jego ocenie – realnym, czyli wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Zachodniego Pacyfiku. W tym kontekście autor nie tylko rozważa możliwość uzyskania samodzielności strategicznej, ale przedstawia konkretne rozwiązania. 

Ta niezwykle inspirująca pozycja powinna być lekturą obowiązkową w Polsce oraz w każdym państwie średniej wielkości, stającym przed dylematem wyboru strategii uzyskania samodzielności strategicznej.

prof. Hugh White obecny będzie w trybie on-line

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 12:30

Wojna hybrydowa z Polską

dr Maciej Pieczyński

Rusycysta, literaturoznawca z Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, ukrainista, politolog. Publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, zajmujący się głównie szeroko rozumianą tematyką wschodnią.

Granica propagandy

Temat wojny propagandowej, którą agresywne, autorytarne reżimy naszych północno-wschodnich sąsiadów toczą przeciw Polsce, nie ma niestety tylko znaczenia historycznego. Jest niezwykle aktualny! Książka  budzi podziw drobiazgowością i rzetelnością swojej dokumentacji. Zebranie wiadomości i cytatów z setek dosłownie stron internetowych, programów telewizyjnych, czasopism i wszelkich innych form dzisiejszej komunikacji (dezinformacji) masowej, wytwarzanej przez reżim Łukaszenki i wspierających go publicystów. 

Spotkanie autorskie

Scena II

godz. 12:30

Geneza i skutki agresji rosyjskiej na Ukrainę

Bartłomiej Radziejewski

Prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, Dyrektor Programowy Krynica Forum, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki “Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”, współautor “Wielkiej gry o Ukrainę”.

Wielka gra o Ukrainę

Wypłynęliśmy na nieznane wody. Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że historia przyspieszyła. W obliczu tych dramatycznych wydarzeń łatwo jest jednak zapomnieć, że jest to jedynie jeden z symptomów o wiele bardziej złożonego procesu, jakim jest kształtowanie się nowego ładu światowego. Państwa, których elity najlepiej przygotują się do związanych z tym szans i zagrożeń, będą na dużo lepszej pozycji w tej globalnej rozgrywce. Dlatego potrzebujemy dogłębnej analizy genezy, istoty i potencjalnych skutków tego konfliktu.

Prof. Bogdan Góralczyk, Marek Budzisz i Bartłomiej Radziejewski w pasjonującej rozmowie podejmują próbę wyjaśnienia ostatnich wydarzeń z perspektywy różnych graczy takich jak: Rosja, Ukraina, ale też USA, Chiny, Unia Europejska czy Polska – odkrycia ich interesów, szans, jakie przed nimi stoją, ale także wyzwań, którym będą musiały sprostać w najbliższych miesiącach.

 

Debata

Scena III

godz. 12:30

Ukraina na wojnie

Zbigniew Parafianowicz

Politolog i dziennikarz. Ukończył politologię i filologię rumuńską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyjeżdżał do Iraku i Afganistanu jako korespondent.Zajmuje się przede wszystkim krajami Europy Wschodniej i byłego ZSRR, wojskowością i energetyką. 

płk dr Dariusz Dachowicz

Były żołnierz wojsk specjalnych oraz były Szef Pionu Operacyjnego DKWS oraz były Zastępca Dowódcy Komponentu Sił Specjalnych NATO w ramach Sił Odpowiedzi NATO w dyżurze w roku 2020. Obecnie współpracownik Układu Sił.

Śniadanie pachnie trupem

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale czy mówią wszystko o dramacie, jaki przeżywają Ukraińcy?

Autor zna Ukrainę od podszewki. Na miejscu był od pierwszych minut rosyjskiej agresji. Widział nieludzkie zło i nadludzkie bohaterstwo. Odwiedzał schrony, szpitale polowe i kostnice w sąsiedztwie budek z cheeseburgerami. Rozmawiał też ze zwykłymi ludźmi i z politykami.

Spotkanie autorskie

Scena I

godz. 13:30

Zawiłości geopolityki i jej wpływu na ekonomię

prof. Grzegorz Kołodko

Profesor ekonomii, dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, doktor honoris causa i honorowy profesor 11 zagranicznych uniwersytetów. Najczęściej na świecie cytowany polski ekonomista. W czterech rządach w latach 1994–1997 i 2002–2003 wicepremier oraz minister finansów.

Wojna i pokój

Od miesięcy z niepokojem śledzimy wiadomości. Wojna w Ukrainie, wyścig zbrojeń, kryzys gospodarczy i energetyczny, długofalowe skutki pandemii i napięte nastroje społeczne. Żyjemy w burzliwych czasach, pełnych niepewności o to, co będzie jutro.

Czasem wręcz trudno odnaleźć się w gąszczu informacji i komentarzy.

W swojej najnowszej książce autor „Wojna i pokój” tłumaczy zawiłości geopolityki i jej wpływu na ekonomię. Jest to pierwsza taka ekspercka analiza czasów wojny w Ukrainie.

Debata

Scena III

godz. 13:30

Europa wobec wzbierającej fali migracyjnej

Jan Wójcik

Ekspert ds. bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych think tanku Security for Freedom. Współpracownik Defence24 i redaktor „Układu Sił”. Autor wielu publikacji na temat radykalnego
islamu i migracji.

dr Monika Gabriela Bartoszewicz

Absolwentka International Security Studies na University of St Andrews (Szkocja). Interdyscyplinarne badania w obszarze bezpieczeństwa prowadziła w Szkocji, Anglii, Holandii, Danii, Kosowie oraz w Polsce. 

dr Grzegorz Lindenberg

Polski dziennikarz i socjolog. Jest jednym ze współzałożycieli Gazety Wyborczej”, założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu”. Jest też jednym z założycieli portalu Euroislam.pl – polskiego portalu krytycznego wobec islamu i muzułmanów.

 

Wzbierająca fala

Debata poświęcona zagrożeniu niekontrolowaną i nielegalną migracją do Europy inspirowana książką dr Grzegorza Lindenberga „Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce.”

Książka podważa obiegowe przekonania dotyczące problemu migracji. W sposób przekonujący i rzeczowy uzasadnia następujące tezy:

  • Europejska gospodarka nie potrzebuje niewykwalifikowanych emigrantów z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu.
  • Kryzys imigracyjny się nie skończył i w ciągu najbliższych lat fala imigrantów będzie rosła.
  • Pomoc finansowa kierowana do Afryki i Azji wcale nie sprawa, że mniej ludzi chce z niej wyjechać i szukać lepszych perspektyw na Starym Kontynencie.

Debata

Scena III

godz. 15:00

O kształcie polskich Sił Zbrojnych

dr Jacek Bartosiak

Ekspert ds. geopolityki i geostrategii, założyciel i właściciel Strategy & Future.

Krzysztof Wojczal

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, a także analityk i ekspert ds. bezpieczeństwa, geopolityki i sytuacji międzynarodowej.

Dyskusja wokół zagadnień związanych z wyzwaniami bezpieczeństwa stojącymi przed Polską w obecnych okolicznościach geopolitycznych i związanych z tym planach modernizacji Polskich Sił Zbrojnych.

Jak skutecznie Polska może kształtować własne środowisko bezpieczeństwa? Jakie zmiany muszą zostać dokonane w Polskich Siłach Zbrojnych, by te stały się nie tylko instrumentem obrony państwa, ale także narzędziem polityki państwa polskiego w obecnych uwarunkowaniach strategicznych? To pytania, na które postaramy się znaleźć odpowiedz w debacie.

Prowadzenie i moderacja: Marek Stefan 

Debata

Scena III

godz. 18:00

Rosja i jej przyszłość

Marek Budzisz

Historyk, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce Rosji i postsowieckiego Wschodu. 

dr Marek Menkiszak

Politolog, analityk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, Kierownik Zespołu Rosyjskiego OSW.

dr Michał Patryk Sadłowski

Doktor nauk prawnych, historyk ustroju i prawa. Ekspert ds. obszaru poradzieckiego.

dr Sergej Sumlenny

Dyrektor w European Resilience Initiative Centre w Berlinie. Politolog i były dyrektor biura w Kijowie Fundacji im. Heinricha Boella.

Inwazja na Ukrainę stanowi wyraźną cezurę we współczesnej historii Rosji. Jak trwająca wojna z Ukrainą wpłynie na kształt Federacji Rosyjskiej? Czy widmo rozpadu i kolejnej „smuty”, są dla tego państwa realne? Jak o sobie i swojej roli w świecie myślą sami Rosjanie? To pytania, na które postarają się znaleźć odpowiedź uczestnicy debaty.

Prowadzenie i moderacja Jaśmina Nowak.

Wymień się doświadczeniem z uczestnikami festiwalu

Weź udział w wydarzeniu!

19-20.11.2022

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy SA
ul. Bracka 25
00-021 Warszawa

Kontakt

+48 883 950 108

festiwal@ukladsil.pl

Organizatorzy

Partner główny

Partnerzy

Patroni medialni

Logo_Ministerstwa_Kultury_i_Dziedzictwa_Narodowego.svg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego